Yangın ihbar sistemlerinde; optik duman dedektörü, alev dedektörü, ışın tipi dedektörler, sabit sıcaklık ve ısı artışı dedektörleri ile algılanır. Şayet sistem otomatik söndürme sistemleri ile ilişkilendirilmiş ise söndürme sistemi devreye girererek gaz köpük veya yağmurlama yöntemi ile söndürme işlemini başlatır. Otomatik söndürme olmayan sistemlerde ise yangından bir adım önde olunduğu için gerekli müdahalenin yapılabilmesi için hala zaman vardır.

Yangın ihbar sistemleri iki ana başlık altında toplanabilir, küçük ve az sayıda bölgenin kontrol edildiği ev, büro ve orta ölçekli mekanlara uygun konvansiyonel tip sistemler. Otel, hastane ve benzeri çok bölümlü mekanlara uygun interaktif adresli sistemler.

Konvansiyonel sistemlerde zone tabir edilen bölgeler bulunmakta ve sisteme bağlı olan dedektörler belirli sayılara veya mekana fiziki koşullar göz önünde tutularak bölgeler ile ilişkilendirilmektedir. Yangın ihbarı söz konusu olduğunda panelde ilişkilendirlen zone, ışıklı ikaz vererek uyarıda bulunur.Otel, hastane gibi çok bölümlü mekanlar için tasarlanmış olan
interaktif sistemlerde ise, loop hattı üzerinden kabloya bağlı dedektörler ve diğer ikaz ünitelerinden gelecek sinyal doğrultusunda, panelin üzerindeki dijital ekran vasıtası ile ihbar gelen bölge noktasal öğrenilebilir ve böylece daha hızlı hareket etmek mümkün olur.

ANASAYFA | İZLEME MERKEZİ | FİRMAMIZ | REFERANSLAR | ÜRÜNLER | LİNKLER | İLETİŞİM

Copyright ©Akay Güvenlik Alarm Sistemleri Tic. Ltd. Şti.
Kent-Koop Mahallesi 1862. Sokak B2 Blok No: 12/2 Yenimahalle ANKARA  --- Tel: 0.312 442 07 00 Fax: 0.312 439 23 33
akay@akayguvenlik.com.tr